2018. szeptember 23., vasárnap

Tapolcai kirándulás





Szeptember 19-én, ragyogó jó időben 17 fő vett részt a tapolcai kiránduláson.
Vidáman, jó hangulatban vonatoztunk, sétáltunk, csónakáztunk, majd ismét sétáltunk, és újra vonatoztunk. Közben Vali mesélt nekünk a város nevezetességeiről, és régi emlékeiről.


VÁROSTÖRTÉNET
A több mint 18 ezer lakosú város, a róla elnevezett medence közepén, ősi közlekedési utak csomópontjában, a síkságból kiemelkedő alacsony hátságon fekszik. Az új kőkor óta lakott hely. Először 1182-ben említik írásban, Topulza néven. Szláv eredetű nevét valószínűleg az itt fakadó meleg vizű forrásokról kapta.
A város fejlődése különösen a XIX. századi vasútépítkezések után indult meg. Ennek során a környék gazdasági, különösen borászati központja lett. Mára Tapolca a Balaton-felvidék jelentős kisvárosává vált.
LÁTNIVALÓK, NEVEZETESSÉGEK
Érdemes ellátogatni a híres Malomhoz, a Tapolcai tó partján, melyet mesterségesen duzzasztottak tóvá, hogy a malmot működtessék. A városközpontban itt erednek azok a források, melyeknek a település a nevét is köszönheti. A régi Malom ma szállodaként működik. A tó körül műemléki épületek helyreállított formában állnak.

Érdemes elsétálni a Kis-tó partján található Szentkúthoz is, mely valamikor a Véndek-hegy forrását díszítette. A forrás azóta elapadt, az épületet pedig 1984-ben itt állították fel újra. Benne látható Udvardy Erzsébet Madonna c. műve.

Akiket érdekel a történelmi városközpont, elsétálhatnak oda is, csak keressék a Templom-dombot. Az itt álló plébániatemplom alapjai a 13. századból származnak. Ennek emlékét őrzi a déli oldalán levő román stílusú ablak. A 18. században barokk stílusban átépítették, s a 19. században Északi oldalához az irgalmas nővérek rendháza és óvodája épült.
A templommal szemközti iskola helyén állt az egykori vár, melynek falai ma megmagasítva láthatók, az iskola északi végénél láthatják a XVII. sz. közepén kibővített vár kapuját, előtte a mély farkasveremmel.
Udvarán pedig Turul ispán XIII. századi birtokközpontjának épületmaradványait tekinthetik meg. Az iskola alatt levő római kori alapfalon áll Marton László Múltunk című alkotása. A szomszéd épület, a Kántorház az egyik legrégibb népiskolai épület, ahol iskolatörténeti kiállítás őrzi a múlt emlékét.
============================================================
Tapolca természeti értékekben gazdag. Különös nevezetessége a csónakkal bejárható tavas-barlang, Noha Tapolca felé haladva már messziről látszanak az új építésű lakótelepek jellegzetes lépcsős épületei - az Y alakú házak -, a belváros merőben más képet mutat. Érdemes tehát elindulni egy kis sétára, és megismerkedni Tapolca történelmi emlékeivel, régi épületeivel, kulturális értékeivel.
Valinak köszönjük a szervezést!





2018. szeptember 9., vasárnap

Séta Füreden


Szeptember 6-án jót sétáltunk szép fák között, szép időben, szép hölgyek,
és a fagyizás sem maradt  el.






 Kedves Klubtársak !!!

 
Én is egy kirándulásra hívlak Benneteket .
Igaz ,  hogy csak itt helyben Füreden. 
Egy sétára, melynek során a védett öreg  füredi 100-200 éves fákkal ismerkednénk meg. 
Szeptember  6-án /csütörtökön / 14.00 órakor találkoznánk a Piros iskola előtt / az önkormányzattal szemben/.
 
A séta útvonala: Arácsi u- Társasház u /a kiserdőnél/- Mikes K.  u. - Tagore sétány- Gyógy tér .
 
A platán- ezüst hárs - törökmogyoró- molyhos tölgy- császárfa  -mocsári ciprus narancseper - kőris - páfrányfenyő és vasfákat  röviden bemutatva  a  programot a Jókai múzeumnál fejeznénk be, ahonnan busszal vissza tudnánk jönni.
Kérem, hogy akit érdekel jelezzen vissza.
 
Persze, ha rossz az idő áttesszük másik napra, hiszen a fák megvárnak!!
Edit