2017. február 11., szombat

Önbecsülés

Önbecsülésünk és emberi kapcsolataink:
hogyan hatnak egymásra?

Fert Mónika coach, mentor, író előadását hallgattuk február 8-án a szokott helyünkön.
Fert Mónika először az önbecsülésről, az önbizalomról és az önképről beszélt. Fontos, hogy ne keverjük össze az önbecsülést az önbizalommal és az önképpel.
Az önbizalom a legegyszerűbb, ha valami sikerül, sikerélményünk van és ez önbizalmat erősít.
Az önkép: milyennek tátjuk magunkat, vagy láttatnak minket. Kevés a stabil önkép, amely már gyermekkorban kialakul és elsősorban a szülők felelőssége. Alapigény a szeretet, ez a legfőbb forrás, a fő kérdés, hogy mennyire érzi az ember szerethetőnek magát.  Ha nem érezte magát valaki feltétel nélkül elfogadva, akkor egy hamis önkép alakulhat ki. Azt hisszük, hogy valamit teljesíteni, bizonyítani kell, hogy szeressenek. Ezek be vannak programozva az agyunkba és később csak sok munkával lehet ezeket kiiktatni, hogy ne legyen belőle krónikus betegség. Felnövünk egy ilyen programozással és néha irreális elvárásokat támasztunk magunkkal szemben.
Nagyon fontos az önbecsülés, ami saját magunk tisztelete, becsülése valamint hűség önmagunkhoz. Ez a kulcs ahhoz, hogy az élet nehézségeit tudatosan éljük át, fel tudjuk dolgozni és meglássuk benne a szépet. Fontos, hogy jó kapcsolat alakuljon ki saját magunkkal, hallgassunk a lelkünkre, a belső hangra. Hasznos tanácsokat nyújt a jobb egészséghez, önmagunk felépítéséhez, saját értékrendünk felállításához és álmaink megvalósításához. Felnőtt korukban azok az emberek lesznek a legboldogabbak, kiegyensúlyozottabbak, akik tudják magukról, hogy kicsodák, mit akarnak, és eszerint élnek. Az alacsony önbecsülés viszont még párkapcsolati nehézséget is okoz.
Fert Mónika beszélt még arról is, hogy ha rossz az önbecsülésünk, az energiáink is csökkennek. Ha nem teszünk ellene e lélek frusztrálódni kezd, jön a kiégés, a depresszió. Amikor szomorúak vagyunk alacsony a rezgésszámunk, és ilyen embereket vonzunk be. Ha tudjuk, hogy fáradtak vagyunk, keressük az örömöket, töltődni kell, nekünk ez jár, el kell fogadni.
Szó volt még a manipulációról is. Mivel gyerekkorban már kialakul, hogy meg akarunk felelni a szeretetért, ezért szeretet-megvonással manipulálhatók vagyunk. Nagyon sok párkapcsolat, és szülő-gyerek kapcsolat így működik. Félelmet, bűntudatot, kötelesség tudatot próbál kelteni a manipulátor. Ha jó az önbecsülésünk ezeket a helyzeteket meg tudjuk oldani.
Tehát: minél előbb elkezded megismerni, elfogadni és megszeretni saját magadat, annál kevesebb problémád lesz az életben. Ne érdekeljen, hogy mások mit várnak el tőled, hogy milyen legyél. Neked csak saját magadnak fontos megfelelni. Szeresd önmagad, lépj ki a komfort zónádból, éld az életed, érezd jól magad a bőrödben!
Úgy gondolom, érdemes lenne megfogadni ezeket a tanácsokat kedves Klubtársaim

Novákné Márti

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése